Solar Logo
ajax loader
Blog

Tier 1 – klasa czy kasa? Pod jakim kątem Bloomberg NEF ocenia producentów modułów fotowoltaicznych?

Klasa Tier 1 często jest wymieniana jako kategoria oceny jakości danego modułu fotowoltaicznego. Nic bardziej mylnego. Bloomberg New Energy Finance opracował bowiem system poziomów (tiering) nie pod kątem jakości produktów, a pod kątem atrakcyjności finansowej producentów modułów PV. Głównym wyznacznikiem w tym systemie jest tzw. „bankability”, czyli wypłacalność i stabilna pozycja danego producenta na rynku finansowym.

Co zrobić, by znaleźć się w Tier 1?

Bloomberg NEF swoje kryteria rankingu opiera na informacjach o transakcjach dokonanych w przeszłości. W swojej bazie danych posiada około 20 tysięcy firm zajmujących się produkcją i sprzedażą modułów fotowoltaicznych. Firmy, które nie zajmują się produkcją samodzielnie lub wytwarzają produkty pod OEM, nie trafiają na tę listę.

Kryteria przyjęcia:

Producent musi wykazać realizację minimum 6 różnych projektów w ciągu dwóch ostatnich lat (od momentu zgłoszenia wniosku o przynależność do Tier 1) o łącznej mocy 1.5 MW lub więcej – projekty te muszą być pomyślnie zakończone z finansowego punktu widzenia.

Producent musi sprzedawać produkty pod swoją marką i posiadać własny zakład produkcyjny.

Producent musi wykazywać płynność finansową – nie może być w trakcie ogłoszenia o bankructwie, niewypłacalności czy zadłużeniu.

6 różnych banków musi potwierdzić wypłacalność finansową danego producenta.

Chcesz wiedzieć więcej o kryteriach przyjęcia do Tier 1, przeczytaj przygotowaną przez Bloomberg NEF instrukcję:

https://data.bloomberglp.com/bnef/sites/4/2012/12/bnef_2012-12-03_PVModuleTiering.pdf

 

 

Klasa czy kasa?

Powyżej opisana kwalifikacja wykorzystywana jest do tworzenia rankingu wiodących światowych producentów. Czy jednak przy zakupie modułów PV powinniśmy kierować się atrakcyjnością finansową firmy?

Bez wątpienia najlepiej jest korzystać z produktów renomowanych marek, jednak najważniejszym kryterium oceny modułów fotowoltaicznych jest jakość, którą potwierdzają przede wszystkim certyfikaty danego producenta oraz dane techniczne zawarte w karcie produktu. Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe certyfikaty, potwierdzające żywotność modułów PV, takie jak: odporność na ekstremalne cykle termiczne (wysoką i niską temperaturę oraz wilgotność), na grad, obciążenie mechaniczne i statyczne, na efekty związane z: degradacją światłem (LID), różnicą potenacjałów (PID), promieniowaniem UV. Do głównych instytutów certyfikacyjnych na świcie nalezą: TÜV, Kiwa, Eurotest, Albarubens. Przy zakupie modułów fotowoltaicznych powinniśmy zwrócić uwagę na wieloletnią, egzekwowalną gwarancję.

Tier 1 nie gwarantuje jakości

Jak podaje Solar Review w latach 2015-2018 odnotowano wiele przypadków poważnych uszkodzeń modułów PV pochodzących właśnie od producentów należących do Klasy Tier 1.

Jednym z najistotniejszych i najczęstszych wymienianych przez autorów Solar Review defektów są MIKROPĘKNIĘCIA. Nie są to uszkodzenia widoczne gołym okiem, można natomiast wykryć je wykonując odpowiednie testy. Występowanie mikrouszkodzeń może powodować obniżenie wydajności modułu fotowoltaicznego. W dłuższej perspektywie zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. HOT SPOTÓW, czyli gorących punktów – miejsc przegrzewania się, wywołujących przepalenie się fragmentu modułu PV. Może to prowadzić nawet do wybuchów POŻARÓW. Jeżeli w trakcie procesu produkcji proces laminacji nie zostanie odpowiednio przeprowadzony, to może dojść do DELAMINACJI, czyli rozwarstwienia się folii hermetyzującej. W przypadku, gdy zastosowana jest słabej jakości folia EVA, pod wpływem działania promieni słonecznych, może dojść do ODBARWIENIA modułu – żółknięcia.

Zdjęcia takich uszkodzeń można zobaczyć w artykule dostępnym na stronie Solar Review: https://review.solar/tier-1-solar-panels/

Jakość przede wszystkim

Jak widać, większość uszkodzeń wynika z błędów na etapie produkcji, a także ze źle dobranych komponentów. W związku z tym należy zawsze korzystać z oferty producentów posiadających odpowiednie testy i certyfikaty. Wykorzystajmy te dane, a będziemy mieć pewność, że nasza instalacja fotowoltaiczna będzie działać bez usterek przez lata.

 

powrót do listy