Solar Logo
ajax loader
Technologia

Zasada działania

Zjawisko fotoelektryczne, na którym opiera się istota fotowoltaiki, zostało wykryte w 1839r. przez francuskiego naukowca Antoniego Cezara Becquerel?a, a dokładniej wyjaśnione przez Alberta Einsteina w 1921r. Technologię fotowoltaiczną zaczęto wykorzystywać w latach 50-tych ubiegłego wieku w branży kosmicznej. Natomiast, dopiero w latach 80-tych w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii powstała pierwsza elektrownia fotowoltaiczna o mocy przekraczającej 1MW. Potrzeba było kolejnych 20 lat by pierwsze panele fotowoltaiczne pojawiły się na budynkach. Dziś branża fotowoltaiczna jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki w wymiarze światowym.

Zasada działania

Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są moduły fotowoltaiczne, pod wpływem działania światła słonecznego wytwarzają prąd stały. Następnie, za pomocą inwertera (falownika) prąd stały zamieniany jest na prąd zmienny. Prąd wychodzący z inwertera ma nieco większą częstotliwość, dlatego też, jest on zużywany przez urządzenia w gospodarstwie domowym lub w firmie w pierwszej kolejności. Nadmiar prądu, którego w danej chwili nie jesteśmy w stanie zużyć jest odsyłany do sieci poprzez licznik dwukierunkowy.

Prostota montażu

Montaż instalacji fotowoltaicznej nie wiąże się z jakąkolwiek dodatkową modyfikacją instalacji elektrycznej, kabli czy też gniazdek.

Elementy składowe

Składowymi elementami systemu fotowoltaicznego są:

  • Moduły fotowoltaiczne
  • Inwerter (falownik)
  • System montażowy
  • Okablowanie
  • Licznik dwukierunkowy