Solar Logo
ajax loader
Blog

Hobby, które może być opłacalne

Nazywam się Janusz Fudalej z wykształcenia jestem elektroenergetykiem. Ukończyłem technikum elektryczne w obecnym Zespole Szkół Technicznych w Mościcach oraz studia na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Obecnie pracuję, jako inspektor nadzoru w Grupie Azoty w Tarnowie. Hobby

Już w trakcie nauki w technikum interesowało mnie pozyskiwanie energii elektrycznej na własny użytek. Niestety, technologie dostępne w latach 80-tych ubiegłego wieku nie dawały dużych możliwości, a wytwarzanie energii elektrycznej na własne potrzeby prawnie było niemożliwe. Mogliśmy obserwować, jakie przeszkody musieli pokonywać wytwórcy energii elektrycznej, którzy zbudowali małe hydroelektrownie. Hobby

3kW instalacja PV

3kW instalacja PV

Warunki do wytwarzania energii z odnawialnych źródeł w naszej okolicy nie pozostawiają wielkiego wyboru. Rzek nadających się do budowy hydroelektrowni praktycznie nie ma, a gdyby nawet były, to nakłady finansowe byłyby niewspółmierne do uzyskanych efektów.

Druga możliwość to wiatr, ale tu też nasz region ma niekorzystną różę wiatrów, jedną z najniższych liczb dni wietrznych w roku. Istnieje jeszcze kilka innych sposobów, natomiast ja postanowiłem wykorzystać energię promieniowania słonecznego i zamienić ją na energie elektryczną. Oczywiście można wykonać instalację solarną, która będzie wykorzystana do podgrzewania wody użytkowej. Zrezygnowałem z tego typu instalacji ze względu na koszt, który jest porównywalny z kosztem zainstalowania instalacji fotowoltaicznej. Drugim argumentem, który przeważył, to większa wszechstronność instalacji fotowoltaicznej.

O postępie technologicznym w dziedzinie wykorzystania energii słonecznej nie będę tutaj pisał ponieważ każdy może sobie to prześledzić na portalach tematycznych. Co warte podkreślenia postęp w tej dziedzinie jest szybki i można przypuszczać, że zaskoczy ciekawymi rozwiązaniami.

Jak wcześniej wspomniałem i co widać na zdjęciach instalacja jest prosta w montażu zajmuje niewiele miejsca i praktycznie nie powoduje zniszczeń i kosztownych przeróbek podczas wykonywania, a nawet pozwala zaadaptować istniejące urządzenia.

Ważnym zagadnieniem jest dobór mocy instalacji do zapotrzebowania gospodarstwa domowego w energię. Moja instalacja zbudowana jest z 12-stu paneli po 250 Wp co daje łącznie 3 kWp. Pozwala to na zbilansowanie zużywanej energii elektrycznej oraz podgrzewanie ciepłej wody w okresie letnim.

W okresie zimowym ciepła woda podgrzewana jest z pieca CO. Do podgrzewania wody wykorzystywany jest ten sam zbiornik ciepłej wody do którego zamontowałem grzałkę elektryczną. Zbiornik ten fabrycznie ma taką możliwość.

Inwerter SMA i zestaw zabezpieczeń wraz z ogranicznikami przepięć

Inwerter SMA i zestaw zabezpieczeń wraz z ogranicznikami przepięć

Instalacja została zgłoszona do Tauron S.A. i tak zostałem prosumentem, czyli wytwórcą i odbiorcą energii elektrycznej. W myśl obowiązujących przepisów nie jest to trudne. Przeszedłem tą drogę i służę pomocą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów oraz w doborze i zaadaptowaniu instalacji do własnego domu.

A teraz o kosztach i opłacalności, ponieważ to jest interesujące i pozwala planować inwestycje, ewentualnie traktować instalacje jako kosztowne hobby.

Hobby: Rzeczywisty uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej w 2016 roku.

Rzeczywisty uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej w 2016 roku.

Instalacje zaprojektowałem dla własnego domu, gdzie średnie zużycie energii elektrycznej wynosi 170kWh miesięczne a rachunki za energię elektryczną wynosiły 130zł /m-c. Rocznie to około 1 560 zł.

Przy aktualnie istniejących przepisach dotyczących prosumentów, (którymi tu nie będę zanudzał, a które obowiązują od 01-07-2016 i są istotne) w/w instalacja pozwala na całkowite zbilansowanie rachunków za energię elektryczną i zaoszczędzenie około 400-500zł rocznie na opłatach za gaz, który wcześniej wykorzystywałem do podgrzewania wody. Jednym słowem, mój rachunek za prąd wynosi 0 złotych.

Panele fotowoltaiczne zakupiłem od lokalnej firmy, Bruk-Bet Solar. Moduły tej firmy uważam za produkty z wyższej półki, więc zainwestowałem również w inwerter odpowiedniej jakości z firmy SMA. Koszt wybudowania instalacji wyniósł 14 000 zł. Oczywiście nadmieniam że zakupiłem urządzenia samodzielnie od producentów lub ich przedstawicieli i samodzielnie je zmontowałem. Zwrot od zainwestowanych pieniędzy wynosi ponad 10%, czego na razie nie da żadna lokata. Po około 8-9 latach to już będzie tylko zysk.

 

Janusz Fudalej

powrót do listy